sobota, 16 lutego 2013

1. Jacques Expert- Żona potwora



"Czy da się żyć pod jednym dachem z potworem i niczego się nie domyślać?

W chwili ślubu z przystojnym Simonem, miała zaledwie 22 lata. Podziwiała jego siłę i urok, nie mogła uwierzyć, że wybrał właśnie ją.
Kiedy policja przyszła aresztować potwora, nagle zainteresował się nią cały kraj.
Te dwa wydarzenia dzieli szesnaście lat wspólnego życia, szesnaście lat, podczas których była oddaną matką i żoną, dobrą sąsiadką, przeciętną kobietą, która niczego nie podejrzewała... Czy aby na pewno? 
Autor kreśli niezwykły portret kobiety dzielącej swoje życie z mordercą i seryjnym gwałcicielem. Przedstawia narodziny dzieci, konflikty z sąsiadami, nieoczekiwane przeprowadzki, chwile

radości, ale też codzienność pełną poniżeń i kłamstw oraz jej osobistą relację z procesu."


              Oprawa: twarda
                   Ilość stron: 286
                   Wydawnictwo: Sonia Draga
                   Rok wydania: 2013



Jacques Expert znany francuski dziennikarz,interesujący się losami kobiet,które dzielą swoje codzienne życie z gwałcicielami i mordercami,postanowił uwiecznić na piśmie wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego i swoich spostrzeżeń.W wyniku tego w 2007 roku ukazała się jego pierwsza książka "Żona potwora"

Akcja książki toczy się naprzemiennie.Czytamy fragmenty z procesu Simona Dargeta .Są to między innymi przesłuchania świadków,to co czuje i myśli jego żona siedząca na sali sądowej i na końcu odczytanie wyroku.Przeplatają się one z relacjami pani Darget,począwszy od poznania swojego przyszłego męża,poprzez ślub i 16 lat życia u jego boku.

Simon Darget postawny,przystojny,niebieskooki mężczyzna,zadbany,zawsze dobrze ubrany,posiadający naturalna klasę i zwierzęcy wdzięk.Często zwracający się do żony słowami"Widziałaś,dziwki aż ślinią się na mój widok"Właśnie,z jednej strony taki extra facet,a z drugiej agresywny,wulgarny,narwany,wręcz zboczony.
U jego boku pani Darget,uległa żona,znosząca humory męża,jego ciągłe ,nagłe i długotrwałe wyjazdy,znosząca ekscesy seksualne,do których była zmuszana,ciągła krytykę odnośnie tego jak wygląda,jak się zachowuje,próbująca przypodobać się mężowi na każdym kroku.Wiedziała,że będzie wielka awantura i prawdopodobnie bójka z sąsiadami o zajmowanie miejsca parkingowego w pobliżu ich domu,a mimo to sama sygnalizowała mężowi,z własnej woli jak tylko ktoś na nim zaparkował.Chciała mu się przypodobać,gdyż jego satysfakcja była dla niej nagrodą.

Czytając zastanawiałam się co powodowało,że przez tyle lat tolerowała takie zachowania męża,jego liczne skoki w bok,jego dziwne upodobania seksualne.Dlaczego nikomu nie wyjawiła to czego od dawna się domyślała,a mianowicie,że jej mąż jest tym,którego intensywnie poszukiwała policja-gwałcicielem i mordercą?
Dlaczego Simon był tak okrutnym człowiekiem ?Czy wina jego upodobań i degeneracji leżała częściowo po stronie jego rodziców,którzy żyli w rozwiązłych stosunkach?Jego matka nie kryła się z tym,że miała licznych kochanków.Czy to głęboka trauma z dzieciństwa popchnęła go do licznych gwałtów i morderstw??

Zachęcam do przeczytania,przemyślenia i wyciągnięcia własnych wniosków.Do zagłębienia się w psychikę zarówno pana,jak i pani Darget. Zapewniam,że lektura na długo pozostanie w Waszej pamięci,ponieważ jest naprawdę wstrząsająca.
                                                            Moja ocena 6/10

4 komentarze:

 1. Nie masz wrażenie, że znosiła zachowanie męża, tylko dlatego, że była socjopatką?

  Mnie bardzo podobała się ta książka, przewroty tytuł, który ma za zadanie zmylić czytelnika, i świetne studium psychologicznie, głownie pani Daget, zrobiło na mnie wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń

 2. Rzeczywiście masz rację, o tym nie pomyślałam.
  To by tłumaczyło jej dziwne zachowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Socjopaci to to pozbawieni serca manipulatorzy. Pani Darget była w tym mistrzynią. Pamiętasz jak sterowała swoim mężem, kusiła go i podsycała agresję... Poza tym, sceny z sądy, jej brak wyrzutów sumienia, współczucia, stosunek do dzieci w którym brak było uczucia, a jedynie działał wyuczony, bezwzględny mechanizm wychowania, jak i samo zakończenie historii, ewidentnie świadczą o jej drugiej naturze. Pani Darget daleko było do ofiary. "Żona potwora" to lektura doskonała, która burzy stereotypy i miesza w głowie :-)
   Miłego dnia.

   Usuń

 3. Jednym słowem książka wspaniała, i tak jak pisałaś tytuł
  bardzo mylący, raczej sugerujący,że będziemy mieć do czynienia
  z kolejną skrzywdzoną, maltretowana kobietą. A tymczasem jest
  inaczej...
  Godna polecenia pozycja.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...