sobota, 16 lutego 2013

2. Justyna Sielka- Upokorzona"Pełna kontrowersyjnych momentów, debiutancka powieść Justyny Sielki. Jest to zapowiedź jej talentu, obok którego nie można przejść obojętnie.

...Autorka opisuje przeżycia dwóch młodych kobiet, które decydują się na opuszczenie swoich mężów, zdegenerowanych alkoholików i despotów. Z małymi dziećmi odchodzą, nie mając żadnych źródeł utrzymania ani dobrych perspektyw na samodzielne życie...
Leszek Żuliński

Powieść nie tylko dla kobiet. Mężczyźni mogą dowiedzieć się, jak postrzegani są przez swoje partnerki życiowe."                           Oprawa: miękka

                            Ilość stron: 160
                            Wydawnictwo: Luck
                            Rok wydania: 2012
"Upokorzona " jest debiutancką powieścią Justyny Sielki,która w bardzo realistyczny sposób opisuje problem alkoholizmu w rodzinie,a także sytuację kobiet poniżanych,żyjących z despotycznymi mężczyznami,dbającymi tylko i wyłącznie o swoje dobro i wygodę.

Autorka opisuje przyjaźń Magdy i Hanki,które mają już dość swojego monotonnego,wypełnionego ciągłymi obowiązkami,ciągłym pośpiechem,nerwami życia, pozbawionego męskiego ciepła i miłości.Dziewczyny planują ucieczkę. Postanawiają spakować najpotrzebniejsze rzeczy,wziąć dzieci(Magda 5-letniego Wojtusia,Hanka 3- letnią Kasię) i zamieszkać przynajmniej tymczasowo u mamy Magdy.

Początkowo są przerażone.Przede wszystkim gwałtowną reakcją swoich małżonków,groźbami których panowie nie oszczędzają,kierując je w stronę żon,a później tym czy same dadzą sobie radę ułożyć na nowo całe swoje życie.

Czytając nie wątpiłam,że Magda i Hanka pokażą jeszcze na co je stać.Nie myliłam się.Bardziej odważna Hania pierwsza znajduje prace w sklepie,a nawet i nowy obiekt miłosny.Magda początkowo załamana widząc poczynania przyjaciółki zaczyna wierzyć w siebie.Znajduje pracę w biurze podróży,zakłada sprawę rozwodową,planuje powrót do nauki.Nabiera siły,pewności siebie,leczy się z kompleksu płci.Myśli o tym,że nareszcie może wychować Wojtusia tak,jak chciała.W spokoju,w atmosferze pełnej miłości,bez krzyku,bicia,wulgaryzmów,alkoholizmu.Tak,żeby wyrósł na porządnego faceta,a nie na kolejnego"PanaiWładcę"

Autorka pokazuje nam,że nigdy w życiu nie należy się poddawać.Zawsze są wyjścia z trudnych sytuacji życiowych.Trzeba tylko chcieć,podnieść głowę do góry,spróbować i walczyć.Walczyć o siebie.


                                                 Moja ocena 5/10

2 komentarze:

 1. Ważny, choć trudny temat. Będę o tej książce pamiętać.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna recenzja i ciekawa książka musi być. Podobną tematykę porusza książka pt: "Puść już mnie". Polecam gorąco!

  Zapraszam do siebie: www.szeptyduszy.blog.onet.pl U mnie poetycko i książkowo:-)

  Pozdrawiam!
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...