środa, 20 marca 2013

8. Peter Robinson -W mogile ciemnejPeter Robinson- znany pisarz brytyjski, mający w swym dorobku 24 powieści, dużą ilość nagród literackich, między innymi Barry Award, Edgar Award. W Polsce dzięki wydawnictwu Sonia Draga możemy przeczytać jego autorstwa "Przyjaciółka diabła", "Skrawek mego serca", "Niebezpieczny chłopak" oraz "W mogile ciemnej"Oprawa- miękka
Ilość stron-453
Wydawnictwo-Sonia Draga
Rok wydania-2013


Dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością Petera Robinsona i mogę szczerze powiedzieć,
 że w miarę udane, ale niestety nie zapierające dech w piersiach. Okładka, tytuł i owszem ciekawe i intrygujące, zapowiadające mnóstwo tajemniczości, wręcz grozy. Nie wiedziałam czego mam się spodziewać, mnóstwa zawiłej akcji, tajemniczych morderstw, może nawet zombie...

Tymczasem akcja powieści zaczyna się od znalezienia przez 8-letniego Benjamina Riddle'a zdjęcia nagiej siostry Emily, na stronie internetowej Słodki Kociak. Niepełnoletnia Emily skłócona ze swoim ojcem, komisarzem policji okręgu Yorkshire opuściła kilka miesięcy wcześniej swój rodzinny dom i nie utrzymywała kontaktu z rodzicami. Jedyny trop, żeby ja odnaleźć to zdjęcie w internecie podpisane pseudonimem Louisa Gamine. Dla mnie jest to dziwne, że wcześniej nigdzie nie zgłoszono  ucieczki, czy zaginięcia córki państwa Riddle'ów.  W obecnej sytuacji komisarz Riddle'y prosi o pomoc starszego inspektora Alana Banksa, żeby odnalazł jego córkę. Mimo iż panowie nie znoszą się wzajemnie, inspektor Banks nie odmawia udzielenia pomocy. Może dlatego, że sam ma córkę w podobnym wieku do Emily?
 Banks rusza do Londynu, podając się za ojca Emily. Odnajduje jej byłego chłopaka, przyjaciółkę Ruth, aż w końcu samą Emily przebywającą w pięknej posiadłości znanego gangstera Barre'go Clough'a. Długo nie musi namawiać jej, aby wróciła do domu.

Niestety powrót dziewczyny do domu nie ustrzegł jej od śmierci. Emily ginie w tajemniczych okolicznościach otruta strychniną dodaną do kokainy. Dlaczego? Czy komuś zależy, żeby poprzez śmierć córki zaszkodzić komisarzowi Riddle'owi? Czy  Barry Clough zlecił jej zabójstwo, bo być może Emily zbyt dużo widziała i wiedziała?

Akcja książki "W mogile ciemnej" toczy się w miarę szybko, są zagadkowe morderstwa, nie ma natłoku postaci, masy nazwisk, które jest ciężko zapamiętać. Całość przeplatana jest osobistymi przemyśleniami inspektora Banksa na temat swojego prywatnego życia. Niestety jak dla mnie książka zbyt mało trzymała mnie w napięciu, a i zakończenia łatwo było się domyśleć. A intrygujący tytuł i okładka już wiem skąd się wzięły " Już w mogile ciemnej śpi moja jedyna"...początek starej ludowej ballady, w odniesieniu do śmierci Emily...
                                                     Moja ocena: 5/10

8 komentarzy:

 1. Lubię wydania Sonni Dragi, jeszcze nigdy mnie nie rozczarowały, dlatego pomimo Twojej zdystansowanej oceny, chętnie przeczytam tę książkę, żeby na własnej skórze przekonać się co też Robinson wykombinował :-)
  Miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo przewidywalnego zakończenia i małego napięcia jestem zainteresowana tą książką. Bardzo mnie zaciekawiła jej fabuła i wierzę, że mimo wszystko nie rozczaruje się nią, dlatego zaryzykuje jednak i sięgnę po ,,W mogile ciemniej''.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

 3. Bardzo się cieszę, że przeczytacie tę pozycję, bo przecież każdy ma inny gust i inne odczucia. Jestem ogromnie ciekawa Waszych przemyśleń na jej temat. Z chęcią przeczytam recenzje:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również zżera ciekawość co ta książka w sobie zawiera i jakie kryją się zagadkowe morderstwa :)Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, tak słabo? A taką miałam chrapkę na tę książkę, jak i - nie ukrywam - na inne wydawnictwa SD. Jednak jak powyżej i tak sięgnę, jak będzie okazja :)

  OdpowiedzUsuń

 6. Może ta akurat jest słabsza, albo po prostu tylko na mnie nie wywarła
  piorunującego wrażenia. Słyszałam same pozytywne opinie, o książkach wydawanych przez SD. Ostatni kupiłam sobie wydanego przez nich "Egzekutora", podobno jest super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, wstrzymaj się!!!!!!!!!
   Najpierw przeczytaj pierwszą część Cartera - "Krucyfiks". Potem "Egzekutor" :) Taka moja rada, wiem, że Natula przeczytała w odwrotnej kolejności i troszkę była rozczarowana. Wejdź do niej i przeczytaj jej recenzję :) Ja czytałam "Krucyfiks" i polecam, "Egzekutor" następny w kolejce :)

   Usuń

 7. A tak, rzeczywiście czytałam u Natuli, dobrze, że mi przypomniałaś, bo miałam rozejrzeć się za " Krucyfiksem". Jakaś taka nieogarnięta i roztrzepana jestem ostatnio. Chyba ta przedłużająca się zima, tak na mnie wpłynęła:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...