poniedziałek, 1 lipca 2013

26. Karolina Wilczyńska "Anielski kokon", Katarzyna Bonda "Florystka" - przeczytane podczas podróży

Moje życie, praca to jak już część z Was wie ciągłe podróże. Dwa do trzech razy w miesiącu nie ma mnie w Polsce przez trzy dni. Nie mam wtedy dostępu do internetu, dlatego też nie wstawiam nowych postów i nie odwiedzam Waszych blogów, za co najmocniej przepraszam. Zawsze po powrocie staram się nadrobić moje zaległości. Czytam Wasze nowe recenzje i wpisuję swój komentarz:)
Dzisiaj wieczorkiem wróciłam z kolejnej podróży podczas której przeczytałam dwie pozycje zaliczające się do czerwcowych wyzwań czytelniczych. Niestety godzina jest już późna, zaczyna się lipiec, a ja jestem zbyt zmęczona, żeby pisać rozległe opinie na temat przeczytanych lektur. Dlatego postanowiłam wstawić w jednym poście dwie krótkie notki.


KAROLINA  WILCZYŃSKA  "ANIELSKI KOKON"


Olga pracuje w jednej z dużych korporacji, poświęcając każdą wolną chwilę na robienie wyliczeń, zestawień itp. Jest najlepszym, ale niestety słabo docenianym pracownikiem  firmy. Na co dzień miła, spokojna dziewczyna, kolekcjonująca figurki aniołków, mająca nadgorliwą mamę i aroganckiego, bogatego chłopaka Gabora. Praca, dom, praca, dom, czasami mały wyskok na party z Gaborem lub przyjaciółką. Tak Oldze mijał dzień za dniem, dopóki pewnego dnia nie odczytała e-maila o nieco zaskakującej treści:
"Zostałaś wybrana, by stać się aniołem"
"Bycie aniołem to nie praca, to powołanie" adresat Ananke.
Początkowo Olga myślała, że to głupi żart, kolegów z pracy, jednak wszystko powoli zaczyna się wyjaśniać...

Olgę od dawna drażniło otaczające ją zło, pycha, fałsz,wzruszały ją nieszczęścia. Nie umiała, a raczej bała się zmienić swoje postępowanie, robić to co dyktowało jej serce. Dopiero Ananke pomógł jej odkryć  prawdziwe powołanie.  Czy Olga rzeczywiście została wybrana i ma misję do wypełnienia, czy raczej z nadmiaru stresu  i pracy wpadła w paranoję?

"Anielski kokon", to powieść ogromnie wzruszająca, którą każdy może zinterpretować na swój sposób. Książka, która zmusza nas do głębokiej refleksji. Ukazuje nam jak jesteśmy otoczeni kokonem, który nie pozwala nam często na robienie dobrych rzeczy, na bycie uczciwym człowiekiem. Na co dzień jesteśmy poddawani wielu pokusom, odnosimy się do innych z pogardą, obgadujemy ich, cieszymy się gdy sąsiadowi zaleje mieszkanie, lub zwolnią go z pracy. Ha, ma za swoje, przecież on kiedyś nakrzyczał na mnie, że źle zaparkowałem. Poza tym jesteśmy zbyt próżni i za bardzo skupiamy się na dbałości o swój wizerunek. Kupujemy masę zbędnych rzeczy służących do upiększenia ciała, lub rzeczy pozornie ułatwiających nam funkcjonowanie w dzisiejszych czasach. Tymczasem powinniśmy zadbać o upiększenie swojej duszy, która systematycznie obumiera pozbawiona miłości i dobrych uczynków. Czyż nie jest to wszystko prawdą?  Pani  Karolina chciała zwrócić naszą uwagę na powyższe problemy pisząc swoją  powieść i wplatając w nią, w niesamowity sposób motyw anioła. Brawo!
                                    
   Oprawa :miękka 
   Ilość stron: 276
   Wydawnictwo: MWK
   Rok wydania: 2013                                       Moja ocena:  7/10


     

                                     Książka przeczytana w ramach wyzwań:
                                    „Trójka E-pik”, „Czytamy i polecamy”, 
                                    "Czytaj to się opłaca", "Czytamy powieści obyczajowe"
                       oraz  "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę"
                                     

KATARZYNA BONDA   "FLORYSTKA"Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy.
Pierwsze, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zauroczona  stylem pisania i pomysłowością autorki.


Mimo, że początkowo ciężko było mi się we wszystkim połapać, zapamiętać nazwiska poszczególnych policjantów, oraz kto z kim jest spokrewniony, to po kilkudziesięciu stronach wszystko zaczyna się układać, staje się klarowne i czujemy, że jesteśmy na właściwej drodze do rozwiązania zagadki. Tak, zagadkę w połowie książki jesteśmy w stanie sami  rozwiązać, ale nie zniechęciło mnie to w żadnym wypadku do odłożenia lektury na bok.

W Białymstoku dochodzi do zaginięcia Zosi Sochackiej. Dziewczynka wyszła ze szkoły  i nikt nie umie powiedzieć, co się z nią stało. Do pomocy w rozwiązaniu tej tajemniczej zagadki zostaje wezwany Hubert Meyer, znany i utalentowany profiler. Od jakiegoś czasu przebywał on w domku położonym na odludziu, gdzie nie mógł dojść do siebie po odniesionej porażce, do której doszło podczas ostatniej sprawy i błędnego nakreślenia portretu psychologicznego mordercy. Do pomocy zostaje mu przydzielona była sekretarka komendanta, Lena, obecnie pani psycholog, robiąca doktorat w Londynie. Przesłuchując poszczególnych świadków, osoby, które znają Zosię próbują dowiedzieć się gdzie może przebywać dziewczynka. Spraw ta bardzo przypomina tragedię, do której doszło parę lat wcześniej. Wtedy zaginął chłopiec, Amadeusz Jekel, którego wkrótce znaleziono martwego. Co prawda ujęto sprawcę, ale czy to na pewno on dokonał tego okrutnego czynu?
A gdzie jest Zosia? Czy również została zamordowana?

"Florystka" to kryminał, ale nie tylko. Nie ma scen mrożących krew w żyłach, nie ma kolejnych brutalnych morderstw. Jest niesamowicie skonstruowana intryga. Mamy wspaniale przedstawione  portrety psychologiczne kolejnych bohaterów, którymi w większości są kobiety. Każda z kobiet jest inna, każda w życiu boryka się z ogromnymi problemami, które nie pozwalają jej w normalny sposób funkcjonować.
Lena Pawłowska, która przez całe życie ucieka przed okropnymi zdarzeniami z dzieciństwa. Przybierając twardą zewnętrzną pozę ukrywa w głębi swój problem. W dodatku w swojej pracy musi stale użerać się z wulgarnymi, niewrażliwymi policjantami, którzy często jej dogadują.  Marlena, matka Zosi, Cyganka, która chcąc zmienić swoje stereotypowe życie ucieka z rodzinnego domu, żeby związać się z białym człowiekiem. Niestety zamiast polepszyć, pogarsza sobie sytuację życiową. Ola, tytułowa florystka, matka która straciła ukochanego syna, ale nie godzi się do końca z tym faktem. Z jednej strony kobieta funkcjonuje w życiu codziennym, pracując w kwiaciarni, z drugiej strony spotyka się ze swoim synem w wyimaginowanym świecie. Właśnie ten wątek, można powiedzieć paranormalny bardzo przypadł mi do gustu i nadał tej powieści dodatkowego uroku. Oczywiście jest jeszcze wiele innych postaci, którym autorka poświęca równie wiele uwagi i ukazuje nam ich problemy życiowe.
"Florystka" to naprawdę dobry polski kryminał. Szczegółowe śledztwo, bogate portrety psychologiczne postaci, masa różnorodnych wątków, które przeplatają się ze sobą tworząc całość powieści, miłość nie tylko rodzicielska a także wątek paranormalny. Hmm...czegóż więcej sobie życzyć?

                                                          Moja ocena: 9/10
Okładka: miękka
Ilość stron: 606
Wydawnictwo: Videograf SA
Rok wydania: 2012

                  
                                     Książka przeczytana w ramach wyzwań:
                                    „Czytamy i polecamy”, "Od A do Z"
                                       „Z literą w tle” „Z półki 2013” , oraz
                                     "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę"
                                      

72 komentarze:

 1. Świetne recenzje jak zawsze zresztą. Agniesiu zazdroszczę Ci,że możesz czytać podczas podróży.W moim przypadku z racji choroby lokomocyjnej jest to zupełnie niemożliwe.Podróżując skupiam się na tym, by przeżyć czas jazdy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Aguś:) To raczej takie sobie opinie, ale zawsze ktoś będzie już miał jakieś rozeznanie, czy warto przeczytać, czy nie. Czasami też mi się zdarza, że od tych skaczących literek kręci mi się w głowie. Dobrze chociaż, że drogi w Niemczech mają równe nawierzchnie:)

   Usuń
 2. Już od dłuższego czasu przymierzam się do Bondy. Cieszę się, że jest dobra. Moze właśnie od tej ksiażki zacznę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już pod spodem Paulusia zachęca w komentarzu do innej książki tej autorki. Znaczy to, że warto:)

   Usuń
 3. Obie książki wydają się być interesujące, lecz chyba skuszę się tylko na przeczytanie ,,Florystka", strasznie mnie ona do siebie przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka rzeczywiście godna uwagi, chociaż ilość stron na pierwszy rzut oka odstrasza:)

   Usuń
 4. ,,Florystka" wydaje się całkiem interesująca, ale i tak najprawdopodobniej daruję sobie te książki bo czas goni, a książek nie ubywa:)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, nie wiedziałam, że książka Bondy jest taka dobra. Rozejrzę się za nią.
  "Anielski kokon" już od jakiegoś czasu też mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulusia również twierdzi, że książki tej autorki są dobre, więc moja ocena pokrywa się z jej przemyśleniami. Tym bardziej może to zachęcić do rozejrzenia się za książkami pani Bondy:)

   Usuń
  2. Rozejrzę się na pewno. Mam tylko nadzieję, że któraś biblioteka będzie miała, żeby to moje rozglądanie dało pozytywny efekt. ;)

   Usuń
 6. Nie czytałam tych książek i jakoś nie bardzo mnie do siebie przekonują, choć oceniłaś nawet wysoko. Chyba nie do końca wpasowują się w mój gust, więc na razie spasuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Każdy ma inny gust, a do tego jest tak mało czasu, a książek tak dużo, że nie da się wszystkiego przeczytać:)

   Usuń
 7. Te książki mam na swojej liście. Mogę też polecić inne książki autorek: "Ta druga" Wilczyńskiej o relacjach z teściową i "Sprawa Niny Frank" Bondy, obydwie dobre:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat tych nie mam. Posiadam "Tylko martwi nie kłamią" K.Bondy

   Usuń
 8. Książkę Bondy chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o zadnej z powiesci, jednak ta pierwsza wydaje mi się bardziej interesująca ;) Masz ciężką pracę, chociaż przez to zobaczysz kawałek swiata ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, rzeczywiście troszkę zobaczę, bo o typowym zwiedzaniu raczej mogę tylko pomarzyć. A trasa 3000 km do pokonania w trzy dni jest okrutnie męcząca i nużąca. Gdyby nie książki, to bym zwariowała:)

   Usuń
 10. Anielski kokon ma do mnie przywędrować mam nadzieję,że jak nie dziś to już jutro będzie ze mną, jestem go niezmiernie ciekawa, oby mi przypadła do gustu:)) Tą drugą nie wiem czy uda mi się zdobyć ale też bym bardzo chciała przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aguś, tę drugą mogę Ci wysłać, a jak przeczytasz, to mi odeślesz:)

   Usuń
 11. Czytałam już kiedyś książkę podobną do "Anielskiego kokonu" i niezbyt mi się podobała, więc na razie podziękuję, a zaś "Florystka" to kryminał, a za nie na razie się nie biorę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje oko zawisło na "Florystce" :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam "Dziewiątą runę" Katarzyny Bondy i zachwyciłam się tą książką, więc na oku mam całą twórczość tej autorki. Za "Florystkę" też się na pewno zabiorę :) Zaintrygowałaś mnie też "Anielskim kokonem", bez Twojej recenzji chyba nie zwróciłabym uwagi na tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie nie przeczytałabym tej książki gdyby nie wyzwanie
   "Trójka E-pik", gdzie trzeba było opisać pozycję z aniołem w tytule. Cieszę się, bo książka wywarła na mnie duże wrażenie:)
   Bondy posiadam jeszcze "Tylko martwi nie kłamią" Mam nadzieję, że i ta pozycja będzie równie intrygująca, jak "Florystka":)

   Usuń
 14. Bonda - fajne nazwisko, skojarzyło mi się z Bondem. ;) Dobrze, że promujesz polską literaturę (po twoich ocenach widzę, że jest tego warta). Druga książka mnie zainteresowała: tematem i ilością stron. :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwisko rzeczywiście oryginalne. Zanim zaczęłam prowadzić blog nie wiedziałam, że mamy tak wielu polskich, współczesnych pisarzy i naprawdę wiele fantastycznych polskich powieści:)

   Usuń
 15. "Florystka" czeka u mnie na półce, oba nazwiska są mi znane i z chęcią sięgnę i po książkę p. Bondy i po "Anielski kokon", choć na razie zaczęłam p. Karoliny książkę "Ta druga" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Karoliny nie mam więcej książek, ale kto wie, może kiedyś wpadnie mi jeszcze jakaś w ręce:) Na pewno z chęcią ją przeczytam:)

   Usuń
 16. lubię motyw aniołów w literaturze, także Anielski kokon to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Obie książki mnie zaciekawiły - oczywiście to zasługa super recenzji - ale pierwsza lektura ciekawi mnie bardziej pod względem tematycznym! Oj czuję, że ją przeczytam !:))

  OdpowiedzUsuń
 18. O Katarzynie Bondzie pozytywnie wypowiadał się w artykule o kryminałach Artur Górski. Stwierdził, że jej książki wybijają się ponad przeciętność i warto się z nimi zapoznać. Właśnie zapisuję sobie jej nazwisko co by nie zapomnieć, że w wakacje muszę choć jedną jej pozycję zgłębić:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie książka pani Katarzyny wywarła bardzo pozytywne wrażenie i na pewno w niedługim czasie sięgnę po inną jej pozycję:) Artykułu nie czytałam, ale poszukam w internecie:)

   Usuń
 19. Ciekawe recenzje :) Zapomniałaś tylko dopisać na końcu wyzwania "czytamy powieści obyczajowe" :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i przepraszam:) Już wczoraj w nocy ciężko mój mózg pracował...Poprawiłam:)

   Usuń
  2. Nic nie szkodzi :) Wszystko rozumiem! Ważne, że dopisałaś :)
   Pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń
 20. Obydwie książki chętnie bym przeczytała. Szczególnie "Anielski kokon" gdyż czytałam dwie poprzednie książki tej Autorki. Szczególnie przypadła mi do gustu "Ta druga".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością pani Wilczyńskiej, ale również uważam, je za bardzo udane:)

   Usuń
 21. Obie książki brzmią interesująco, będę je miała na uwadze.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i również serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Obydwie książki znalazłyby miejsce na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 23. Też chętnie zrobię miejsce u mnie na te książki, bardzo ciekawe pozycje i do tego polskie. Wstyd przyznać, ale nie znam jeszcze twórczości tych autorek, ale mam nadzieję, że niebawem się to zmieni.

  "Szczegółowe śledztwo, bogate portrety psychologiczne postaci, masa różnorodnych wątków, które przeplatają się ze sobą tworząc całość powieści, miłość nie tylko rodzicielska a także wątek paranormalny. Hmm...czegóż więcej sobie życzyć?"
  Chętnie odpowiem na Twoje pytanie:)
  Niczego więcej sobie nie życzę, to mi wystarczy do pełni szczęścia, jest w tej książce wszystko to, co tygryski lubią najbardziej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :):)Twoje komentarze są zawsze takie wyczerpujące i zawsze przy nich się uśmiecham, nawet gdy mam gorszy dzień:)
   Dziękuję!!

   Usuń
  2. Twój uśmiech jest największą nagrodą:) Dzięki takim drobiazgom świat jest piękniejszy, poza tym też mi się zdarza uśmiechać do komentarzy i bardzo sobie tę formę rozweselania cenię:)

   Usuń
 24. Ano o autorkach, ani o książkach nawet nie słyszałam... Widzę jednak, że dobrze je oceniłaś, a jedną nawet bardzo dobrze, więc zastanowię się nad nimi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że choć troszkę Cię zainteresowałam:)

   Usuń
 25. Drugą pozycję z pewnością przeczytam:)Ostatnio pochłaniam kryminały:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To również jeden z gatunków, które bardzo lubię:)

   Usuń
 26. Chyba "Florystka" ciekawi mnie bardziej :) Mam nadzieję, że będę miała okazję ją kiedyś przeczytać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie zdecydowanie lepsza jest "Florystka", chociaż zależy, jaki kto woli gatunek literacki:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 27. Zaskoczyłaś mnie, że "Florystka" to aż tak dobra książka! będę się musiała za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie fajna, świetnie się czyta. Jest taka realna, nie naciągana. Jedyna co mnie w niej denerwowało, a zapomniałam napisać w opinii, to często powtarzające się słowo "psycholożka":)

   Usuń
 28. Może zabiorę się za "Florystkę"... już sam tytuł bardzo mi się podoba
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 29. "Florystkę" chętnie bym poznała. :)

  OdpowiedzUsuń
 30. O "Florystce" słyszałam już wiele dobrego i pewnie w końcu skuszę się na tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Co do Twojego komentarza u mnie: jakie tam codziennie :)! Ostatnio przez opalanie strasznie się ociągam z czytaniem i recenzowaniem. A w sobotę jadę w góry, więc już w ogóle będzie zastój u mnie na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak ja Ci zazdroszczę tych podróży! :)
  Z opisywanych przez Ciebie książek najchętniej sięgnęłabym po "Florystkę". Ciekawi mnie ta powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty mi zazdrościsz, a ja mam ich dość:) O ironio losu!
   Tak się powtarzam, ale "Florystka" jest na prawdę warta tego, żeby po nią sięgnąć:)

   Usuń
 33. I bardzo dobrze zrobiłaś, pisząc o dwóch książkach w jednym poście, gdyż obie mnie zainteresowały ;) choć szczególnie, co mnie zaskoczyło (zazwyczaj nie ciągnie mnie do powieści obyczajowych), ta pierwsza. Autorka dotknęła ciekawego problemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak od czasu do czasu będę robiła. To co przeczytam w podróży,będę wrzucała w jeden post. Cieszę się, że książki Cę zainteresowały:)

   Usuń
 34. Mam w planach "Anielski kokon", dlatego cieszę się, że Ci się spodobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. O ,,Florystce'' pierwszy raz czytam, ale zaciekawiłaś mnie swoją pozytywną recenzją, więc przyjrzę się bliżej tej książce. Znam natomiast ,,Anielski kokon'', chociaż nie miałam okazji go przeczytać, niemniej jednak mam go w najbliższych planach.

  OdpowiedzUsuń
 36. "Anielski kokon" mnie zainteresował. To prawda co napisałaś na końcu. Nie dbamy o to by być dobrymi. Egocentryzm i pycha oraz brak pokory nam w tym wydatnie przeszkadza.)

  OdpowiedzUsuń
 37. Ostatnio bardzo polubiłam polskie kryminały, więc Florystkę być może przeczytam.
  A przy okazji sobie przypomniałam, że kiedyś chciałam zostać właśnie florystką. Aż żałuję, że nic w tym kierunku nie zrobiłam ;D

  OdpowiedzUsuń
 38. Zainteresowała mnie pierwsza książka. Bardzo rzadko sięgam po powieści polskich autorów... Hm. Może powinnam się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 39. wysoką ocenę dałaś "Florystce", w takim razie może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...